Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, obywatele naszego kraju są traktowani na równi z obywatelami UE i bez dodatkowych formalności, mogą nabywać nieruchomości w Hiszpanii.
Zakup nieruchomości w Hiszpanii nie różni się zbytnio od polskich procedur, jednak w niektórych przypadkach należy uwzględnić lokalne przepisy oraz specyfikę rynku.
Dokumenty potrzebne do zakupu nieruchomości w Hiszpanii
- Paszport lub dowód osobisty
- Numer hiszpańskiej identyfikacji obcokrajowca N.I.E. (número de identificación de extranjero).
- Potwierdzenie otwarcia konta w hiszpańskim banku
- udokumentowanie pochodzenia pieniędzy na zakup nieruchomości
Zakup nieruchomości na rynku wtórnym
- Po wybraniu nieruchomości podpisujecie Państwo umowę rezerwacyjną. Umowa ta gwarantuje rezerwację obiektu i zdjęcie oferty z rynku.
- Zadatek wpłacany przy podpisywaniu umowy rezerwacyjnej, zazwyczaj wynosi od 3000 do 6000 euro ( w zależności od wartości nieruchomości).
- Po sprawdzeniu stanu prawnego nieruchomości, sporządzana jest umowa przedwstępna (prywatna umowa sprzedaży) w celu zabezpieczenia zakupu oraz przygotowanie kontraktu kupna/sprzedaży. W umowie tej ustalony zostaje również termin aktu notarialnego oraz konto, na jakie dokonają Państwo wpłaty depozytu – 10% wartości nieruchomości pomniejszonej o wartość opłaty rezerwacyjnej. Wpłata depozytu jest konieczna, gdy termin aktu notarialnego jest dłuższy niż miesiąc od daty rezerwacji.
- Następną czynnością jest podpisanie aktu notarialnego. Wtedy należy wpłacić pozostałą część wartości sprzedaży, czy to w formie kredytu czy gotówki.
Zakup nieruchomości od dewelopera na rynku pierwotnym
- Na początku podpisujecie Państwo umowę rezerwacyjną pomiędzy Klientem a firmą deweloperską.
- Przy podpisaniu umowy wpłacacie Państwo zadatek w wysokości od 6000 do 15000 euro. Gwarantuje ona rezerwację nieruchomości.
- W umowie rezerwacyjnej ustalany jest harmonogram wpłat na konto firmy deweloperskiej.
- Następnie sporządzana jest umowa przedwstępna (prywatna umowa sprzedaży) w celu zabezpieczenia zakupu oraz wymagana jest wpłata zadatku w wysokości 30% wartości nieruchomości. Pozostałą kwotę wpłacacie Państwo w dniu podpisania aktu notarialnego, czy to w formie kredytu czy gotówki.
- Termin podpisania aktu notarialnego określony jest w umowie przedwstępnej i uzależniony jest od terminu realizacji danej inwestycji i odbioru kluczy.
Zarówno w przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym, jak również od dewelopera, jeśli nie dojdzie do transakcji z winy kupującego, zadatek zostanie zatrzymany przez sprzedawcę. Jeśli zaś wina leży po stronie sprzedawcy, będzie on musiał zwrócić podwójną wartość otrzymanego zadatku. Umowę zakupu nieruchomości sporządza się w formie aktu notarialnego.
Kupno nieruchomości w Hiszpanii – krok po kroku
Zakup nieruchomości w Hiszpanii nie musi być wcale stresującą operacją, jeżeli jest ona dokonywana przy fachowej pomocy.
Oferujemy Państwu kompleksową usługę kupna/sprzedaży nieruchomości, która obejmuje spełnienie wszystkich wymagań przewidzianych przez prawo, jak również zastosowanie wypracowanych przez lata rozwiązań, które ułatwią wszystkie formalności.
Podsumujmy najważniejsze usługi prawne, niezbędne w realizacji marzenia, jakim jest kupno domu w Hiszpanii:
- Wyrobienie dokumentu potwierdzającego nadanie numeru NIE – numer identyfikacji cudzoziemców, konieczny do jakiejkolwiek czynności prawnej w Hiszpanii.
- Sprawdzenie w księdze wieczystej, stanu prawnego nieruchomości, którą Klient chce nabyć, (osoba/y lub firma prawnie uprawniona do sprzedaży nieruchomości, obciążenia nieruchomości w postaci zajęć, hipotek itp., które należy rozliczyć przed zakupem).
- Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości w Wydziale Urbanistyki.
- Sprawdzenie, czy nieruchomość nie jest w jakikolwiek sposób obciążona lub nie została wybudowana na terenach zalewowych.
- Upewnienie się, że zaległe podatki od nieruchomości są opłacone przed przeniesieniem własności.
- Upewnienie się, że rachunki za media są uregulowane, a umowy na dostawy można przenieść.
- Sporządzenie umowy przedwstępnej(prywatnej umowy sprzedaży) w celu zabezpieczenia zakupu oraz przygotowanie kontraktu kupna/sprzedaży.
- Sporządzenie spisu mebli i sprzętu RTV, AGD.
- Obecność i pomoc przy podpisywaniu aktów własności.
- Kwestie związane z kredytem w banku, jeżeli takowy będzie konieczny.
- Dokonanie płatności i wypełnienie formularza opłaty skarbowej (podatek od przeniesienia własności ITP).
- Rejestracja aktów własności w księdze wieczystej.
- Rejestracja aktów własności w Urzędzie Katastralnym i lokalnym Urzędzie Skarbowym, tak aby podatek lokalny oraz inne podatki i opłaty lokalne (podatek komunalny, opłata śmieciowa, opłata ściekowa itp.) były wystawiane na nazwisko nowego Właściciela.
- Kwestie bankowe (przelew pieniędzy z Polski) itp.